Rok 1898 r. był pamiętnym rokiem dla Sopotu. W Karlikowie został otworzony, do dziś istniejący, tor wyścigów konnych. Jak powstawał?
W XIX wieku, gdzieś od połowy lat 70-tych, teren dzisiejszych wyścigów konnych był wykorzystywany przez kadrę pułku Czarnych huzarów z Wrzeszcza w celu organizacji biegów myśliwskich.
Od 1898 roku powstały: trybuny dla publiczności, hala totalizatora oraz nawierzchnia i kształt toru wyścigowego, który istnieje do dzisiaj. Zaczęto organizację zawodów zarówno w terenie płaskim, jak i z przeszkodami. Zawody hippiczne w okresie międzywojennym stały się znane w całej Europie. Malownicze położenie oraz doskonale przygotowana bieżnia, jak również klimat Sopotu sprawił, że te imprezy sportowe stały się jedną z głównych atrakcji tego letniskowego kurortu. Zaletą jest to, że z trybun można obserwować Zatokę Gdańską.
Reaktywowano wyścigi konne na terenie sopockich torów. Obecnie co sezon odbywają się kilkudniowe mityngi wyścigowe. Powróciły również na sopocki hipodrom Międzynarodowe Zawody w Skokach CSI-A. Poza zawodami hippicznymi są organizowane na terenie wyścigów wystawy psów i kotów rasowych.
Obecnie odbywa się przebudowa i remont Hipodromu. W wyniku przetargu wybrano ofertę NDI SA z Sopotu, która zaproponowała cenę 31,5 mln zł. Z zamówienia i przetargu została wyłączona ujeżdżalnia. To już druga firma, która będzie próbowała historycznemu obiektowi przywrócić jego dawny blask. Firma ta odpowiedzialna jest już m.in. za budowę Centrum Haffnera i siedziby Ergo Hestii. Pierwotnie Hipodrom miał zostać przebudowany do końca tego roku. Konieczność znalezienia nowego wykonawcy spowodowała jednak, że inwestycja będzie opóźniona przynajmniej o osiem miesięcy. Miejmy nadzieję, że po rewitalizacji nabierze dawnego pieknego blasku.
Wizualizacja Hipodromu po przebudowie.